Ser żółty. Produkt, który znajduje się niemalże w każdej lodówce. Przysmak, który towarzyszy nam od śniadania, po obiad, na kolacji kończąc. Jest łatwo dostępny, a rzesza jego fanów jest niezwykle szeroka. Czy wiesz, że produkt ten posiada również swoje sekrety?

monki-sery-02 (1)

Niepozorny plasterek sera, po który sięgasz przynajmniej kilka razy w miesiącu, to źródło wielu witamin i minerałów. Substancje te mają ogromny wpływ na organizm: decydują o naszym samopoczuciu jak i dobrej kondycji włosów czy skóry. Nie do pomyślenia? A jednak!

Z korzyścią dla mózgu i ciała

Ser żółty to produkt, który z powodzeniem może się znaleźć w diecie małych i dużych. A nawet… powinien! Czy wiesz, że posiada on znacznie więcej wapnia niż twaróg? Spożycie 5 plasterków odpowiada dziennej dawce wapnia! A to właśnie wapń jest odpowiedzialny za wzmocnienie kości, zębów i utrzymanie pięknych paznokci.

- Co jeszcze „tkwi” w serze? Przede wszystkim białko. To podstawowy budulec naszego organizmu, którego on sam wytwarzać nie potrafi. W tym niezwykle lubianym przysmaku znajdziemy też witaminy D i A oraz witaminy z grupy B. – komentuje Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki.

Ser odgrywa szczególnie ważną rolę w diecie dzieci oraz młodzieży, gdyż znacznie wspomaga organizm podczas fazy rozwoju. Powinni o nim pamiętać również wegetarianie!

Na poprawę nastroju

Każdy z nas ma swój sposób na to, aby nieco poprawić sobie humor. Dla jednych taką metodą jest wysiłek fizyczny, dla innych zakupy, a jeszcze inni upatrują szczęścia w dobrej lekturze. A czy wiesz, że na dobry nastrój może wpłynąć także… ser żółty?

A to wszystko dzięki temu, że jest on źródłem fenyloetyloaminy oraz tryptofanu. Jeżeli sięgniemy po twarde i dojrzewające sery, znajdziemy w nich również witaminy z grupy B, które zmniejszają napięcie i uczestniczą w syntezie serotoniny – kontynuuje Ewa Polińska.

Niesamowite? A jednak! Warto również pamiętać, że ser to źródło magnezu, a ten działa wręcz zbawiennie na nasz układ nerwowy: poprawia pamięć, procesy myślenia, a tym samym nasze samopoczucie. Jego niedobory prowadzą do poważnych chorób, zatem jedzmy ser!

Wykorzystaj teorię w praktyce

Skoro znamy już sekrety sera żółtego, wiemy też, że warto o nim pamiętać podczas komponowania codziennego menu. Produkt ten ma niezwykle wszechstronne zastosowania. Jest smaczny zarówno na zimno, jak i na ciepło. Świetnie zatem spisze się jako towarzysz śniadań, obiadów, a nawet wykwintnych kolacji. A co najciekawsze: potrawy przygotowywane z jego udziałem są na tyle proste do przygotowania, że poradzi sobie z nimi nawet amator kuchennych zmagań.

Pamiętajmy o tym, że ser żółty jest produktem kalorycznym. Należy zatem z umiarem korzystać z jego dobrodziejstw. Jeżeli spożywamy go w większych ilościach, zadbajmy o odpowiedni balans. Łączmy produkt np. z mixem sałat – radzi Ewa Polińska.

Aby zadbać o odpowiedni poziom witamin z grupy B, D oraz wapnia czy białka, warto mieć pod ręką przekąskę z serem w roli głównej. Zachęcamy zatem do skorzystania z naszego przepisu na pyszne bułeczki z mąki żytniej z dodatkiem sera żółtego.

 

(materiały nadesłane)